Klan News-Hapen auditoret e universiteteve për sezonin e provimeve

  Shikime 696

RTV KLAN

Muaj më parë

Pas më shumë se 6 muaj mësim online, studentët do të kthehen në auditore për sezonin e provimeve. Kështu ka vendosur Komiteti Teknik i ekspertëve, ndërkohë që lajmëruan edhe heqjen e karantinës për shtetasit që hyjnë nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut.
“Duke qenë se edhe periudha e festimeve të Pashkëve ku dhe risku i lëvizjes së shtuar të qytetarëve ishte më i madh, ka vendosur heqjen e masës së karantinës 14 ditore me Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut. DO të lejohet hapja e auditorëve të universiteteve vetëm për procesin e konsultimeve dhe sezonin e provimeve”, u shpreh ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.
Por ja cilat janë masat që mbeten ende në fuqi.

“Rregullat e tjera për sa i përket ndalimit të grumbullimeve, si dhe orët e kufizimit të lëvizjes, që do të mbetet ora 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit”, tha Manastirliu.
Ekspertja e shëndetit publik, Silva Bino, tha se vaksinimi ka ndikuar në përmirësimin e situatës epidemiologjike, duke e lidhur dhe me uljen e numrit të fataliteteve. Po ashtu në ulje janë edhe rastet e reja të infektimeve.
“Të gjitha bashkitë e mëdha kanë një incidencë të ulët, përveç rritjes që kemi në bashkinë e Lezhës dhe bashkinë e Kukësit, si bashki të mëdha dhe në disa bashki të tjera të vogla. Ne kemi arritur një pikë të pozitivitetit që shkon deri nën 5%.”
Sipas autoriteteve shëndetësore, në vendin tonë kanë mbërritur 748,400 doza vaksine anticovid, ndërsa janë vaksinuar më shumë se 540 mijë persona, ku rreth 100 mijë kanë marrë dhe dozën e dytë.
SUBSCRIBE to "RTV KLAN" on ALmores for more videos! Për më shumë informacione vizitoni faqen tonë web tvklan.al/kategoria/klan-news/​​ Follow Klan News on Facebook: klannews​​ Follow @klannews on Instagram: tvklannews​​

Komente
Ice cream with mustard challenge🤮 #shorts
0:26
FINEM x SOLO - KPT 2 (prod. ARLENN)
3:57
Shyhrete Behluli & Gold AG - Perhajr Gjyshe
5:06
Shyhrete Behluli
Shikime 1,4 mln
Alban Skenderaj - Zjarr ne shpirt (Official Video HD)
2:59
Klan News - Milori Live (31 Janar 2021)
30:23
"Te na rrosh sa malet shoku Gramoz..."
8:21
Ice cream with mustard challenge🤮 #shorts
0:26
FINEM x SOLO - KPT 2 (prod. ARLENN)
3:57
Shyhrete Behluli & Gold AG - Perhajr Gjyshe
5:06
Shyhrete Behluli
Shikime 1,4 mln
Alban Skenderaj - Zjarr ne shpirt (Official Video HD)
2:59
Grido - SJE KON ME MU (Prod by TH£ZOO)
2:49
OfficialGrido
Shikime 75 mijë
60 sekonda: Tea Trifoni
1:14
Prive TV
Shikime 202 mijë
Dafina Zeqiri - JAPA
2:47
Dafina Zeqiri
Shikime 5 mln
Mimoza Shkodra - Largohu
3:19
Mimoza Shkodra
Shikime 726 mijë
Dj Geek ft. Vig Poppa - Futja Kepen
2:51
Dafina Zeqiri
Shikime 767 mijë